Het Gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft onlangs uitspraak gedaan over het afleggen van rekening en verantwoording door een testamentair bewindvoerder.
Geïntimeerde stelt dat appellant nooit deugdelijk rekening en verantwoording aan hem heeft afgelegd en dat nog steeds weigert ondanks verzoeken daartoe van de advocaat van geïntimeerde.
Erfrecht. Bewind. Afleggen van rekening en verantwoording door de testamentair bewindvoerder. Eindrekening. Vermogensverloop. Belegging. Ernstige tekortkoming. Gewichtige reden voor ontslag.
De rechter oordeelt als volgt.
Appellant is verplicht rekening en verantwoording af te leggen aan geïntimeerde.
Zowel erflater als erflaatster hebben dat in hun testament bepaald.
De verplichting jaarlijks en aan het eind van het bewind rekening en verantwoording af te leggen vloeit ook voort uit artikel 4:161 lid 1 BW; in het tweede lid van dat artikel staat dat de rekening en verantwoording aan de kantonrechter wordt afgelegd, als de rechthebbende niet in staat is tot het opnemen van de rekening.
Een testament kan iets anders bepalen, maar dat is in deze zaak niet aan de orde.
De inhoud van hetgeen als rekening en verantwoording mag worden verlangd wordt bepaald door de aard van de rechtsverhouding die verplicht zich te rechtvaardigen voor de behoorlijkheid van enig vermogensrechtelijk beleid en de omstandigheden van het gegeven geval.
Volgens het hof dient een jaarlijkse rekening en verantwoording bij een testamentair bewind in elk geval in te houden dat de bewindvoerder, bij voorkeur schriftelijk en gedocumenteerd, aan de rechthebbende inzicht geeft in de stand van het onder bewind gestelde vermogen op 1 januari en op 31 december van het betreffende jaar en van ontvangsten en uitgaven ten aanzien van dat vermogen in het betreffende jaar (‘rekening) voorzien van een uitleg voor de reden daarvan (‘verantwoording’).
Het hof constateert dat dit niet is gebeurd.
Appellant heeft ervoor gekozen aan geïntimeerde jaarlijks een staafdiagram te laten zien waarop het verloop van het vermogen zou zijn te zien en deze aan hem toe te lichten samen met de belastingaangifte.
Appellant zegt dit te hebben gedaan omdat geïntimeerde dyscalcuul is en appellant bang was dat de financiële gegevens bij anderen, verkeerde vrienden, terecht zouden komen.
Het hof constateert dat die staafdiagrammen nauwelijks inzicht geven in de samenstelling van het onder bewind gestelde vermogen.
Over inkomsten en uitgaven van dat vermogen bevatten zij in het geheel geen informatie.
Die informatie zal ook niet te vinden zijn in de belastingaangiften die appellant zegt te hebben besproken met geïntimeerde.
Het hof is daarom van oordeel dat appellant niet deugdelijk rekening en verantwoording heeft afgelegd.
Als appellant vond dat geïntimeerde niet in staat was de rekening en verantwoording op te nemen had appellant rekening en verantwoording moeten afleggen aan de kantonrechter.
Dat heeft appellant ook niet gedaan.
Appellant heeft zelfs na dringende verzoeken van de advocaat van geïntimeerde geen rekening en verantwoording afgelegd en dat evenmin aan de opvolgend bewindvoerder gedaan.
Het hof constateert ambtshalve dat appellant geld heeft geleend uit het onder bewind gestelde vermogen (€ 15.000), ook al is hij daartoe niet bevoegd.
Het hof constateert verder ambtshalve dat appellant als bewindvoerder met geld uit het onder bewind gestelde vermogen een appartement in Frankrijk heeft gekocht dat is verkregen door een speciaal daartoe opgerichte S, waarvan 64 aandelen tot het onder bewind gestelde vermogen van geïntimeerde behoren en een aandeel (een zogeheten ‘gouden’ aandeel) tot het vermogen van appellant zelf behoort.
Op die manier is een deel van het onder bewind gestelde vermogen verschoven naar het vermogen van appellant, terwijl het appellant niet vrijstaat zich een deel van het onder bewind gestelde vermogen toe te eigenen.
Dat dit is gebeurd en niet is hersteld komt mede doordat appellant geen rekening en verantwoording heeft afgelegd aan de kantonrechter en toezicht op het bewind heeft ontbroken.
De slotsom is dat appellant in ernstige mate is tekortgeschoten in de nakoming van zijn verplichtingen door geen rekening en verantwoording af te leggen aan geïntimeerde of aan de kantonrechter en door geld te lenen van geïntimeerde en zichzelf ten koste van het onder bewind gestelde vermogen een gouden aandeel te verschaffen in S.
Dat is een tweede gewichtige reden voor zijn ontslag als bewindvoerder.
Wilt u de gehele uitspraak bekijken? Klik dan hier.
Heeft u een vraag aan onze advocaat verdeling erfenis over de vereffening of verdeling van een erfenis, over de uitleg van een testament of over de nietigheid van een testament, over de taken en bevoegdheden van de executeur, over het kindsdeel of over de legitieme, belt u dan gerust onze advocaat verdeling erfenis op 020-3980150.
Wilt u meer weten over de verdeling van een erfenis, bezoek dan onze website over de verdeling van een erfenis. Klik dan hier.
Wilt u meer weten over het erfrecht, bezoek dan onze website van ons advocatenkantoor. Klik dan hier.