De Rechtbank Noord-Holland heeft onlangs uitspraak gedaan over de vraag of verdeling van een nalatenschap al mogelijk was na beneficiaire aanvaarding.
Eisers willen dat de rechtbank de wijze van verdeling van de nalatenschap van erflater vaststelt.
Als een nalatenschap vereffend moet worden, dan kan pas tot verdeling worden overgegaan als de vereffening is voltooid.
Ter zitting heeft gedaagde erop gewezen dat zij de nalatenschap beneficiair heeft aanvaard en dat de nalatenschap daarom vereffend moet worden.
Dit standpunt lijkt niet te rijmen met wat gedaagde in haar conclusie van antwoord heeft vermeld, te weten dat ook zij ervan uitgaat dat sprake is van een ruimschoots toereikend nalatenschapssaldo zodat vereffening niet nodig is.
Erfrecht. Verdeling van een nalatenschap. Beneficiaire aanvaarding. Executele. Schulden van de nalatenschap. Is de nalatenschap ruimschoots voldoende? Benadeling schuldeisers?
De rechter oordeelt als volgt.
Wat het standpunt van gedaagde ook is, de rechtbank ziet in het feit dat gedaagde de nalatenschap beneficiair heeft aanvaard geen belemmering om tot verdeling van de nalatenschap te komen.
In artikel 4:202 lid 1 sub a BW is namelijk bepaald dat de nalatenschap ingeval van beneficiaire aanvaarding niet hoeft te worden vereffend (volgens de voorschriften van afdeling 4.6.3 BW) als, kort gezegd, sprake is van een executeur en de executeur kan aantonen dat de goederen van de nalatenschap ruimschoots toereikend zijn om alle schulden van de nalatenschap te voldoen.
Die situatie doet zich hier voor: eisers zijn de executeurs en uit de boedelbeschrijving die eisers als bijlage hebben overgelegd blijkt een ruimschoots positief saldo (van enkele tonnen euro’s).
Partijen zijn het ook met elkaar eens dat de goederen van de nalatenschap ruimschoots toereikend zijn om alle schulden van de nalatenschap te voldoen.
Welk rechtens te respecteren belang gedaagde heeft bij de door haar gevorderde ruimschootsverklaring, ziet de rechtbank overigens om die reden niet.
De rechtbank zal deze vordering van gedaagde al daarom afwijzen.
Eisers hebben gemotiveerd en onweersproken toegelicht dat de schulden van de nalatenschap slechts nog bestaan uit drie facturen van in totaal € 2.468,88.
Naast de betaling van deze drie facturen, behelst de executeurstaak van eisers dan ook niet meer dan het lopende beheer over de te verdelen bestanddelen van de nalatenschap.
Uitgangspunt van de wet is dat de executele voltooid moet zijn voordat erfgenamen over de goederen van de nalatenschap kunnen beschikken.
De achterliggende gedachte daarvan is dat het beschikken door de erfgenamen over de goederen van de nalatenschap tot gevolg heeft dat deze goederen niet meer onder het beheer van de executeur vallen en de goederen dus ook niet meer door de executeur te gelde gemaakt kunnen worden om de schulden van de nalatenschap te voldoen.
De rechtbank overweegt in lijn met het arrest van de Hoge Raad van 19 mei 2017 dat in dit geval de wijze van verdeling wel al kan worden vastgesteld omdat daardoor de belangen van schuldeisers niet in het gedrang komen (gelet op de ruimschoots toereikende nalatenschap).
Daar komt bij dat eisers belang hebben bij hun verdelingsvordering aangezien partijen het over de (wijze van) verdeling niet eens kunnen worden.
Omdat eisers degenen zijn die de verdelingsvordering hebben ingesteld, kan er bovendien van uit worden gegaan dat zij ook als executeurs vinden dat de wijze van verdeling kan worden vastgesteld ook al hebben zij de drie facturen nog niet betaald.
Als zij de drie facturen hebben betaald, kan het beheer van eisers overigens worden geacht te zijn geëindigd.
Pas dan dienen zij als executeurs rekening en verantwoording af te leggen (artikel 4:151 BW).
De gevorderde rekening en verantwoording die ziet op de periode van na het overlijden van erflater zal daarom worden afgewezen.
Ter zitting heeft gedaagde betoogd dat niet verdeeld kan worden omdat de samenstelling en omvang van de nalatenschap nog niet duidelijk is.
Vanzelfsprekend moet de rechtbank eerst in kaart brengen uit welke bezittingen en schulden de nalatenschap bestaat voordat de wijze van verdeling kan worden vastgesteld.
Dit zal de rechtbank hierna in dit vonnis ook gaan doen.
Wilt u de gehele uitspraak bekijken? Klik dan hier.
Heeft u een vraag aan onze advocaat verdeling erfenis over de vereffening of verdeling van een erfenis, over de uitleg van een testament of over de nietigheid van een testament, over de taken en bevoegdheden van de executeur, over het kindsdeel of over de legitieme, belt u dan gerust onze advocaat verdeling erfenis op 020-3980150.
Wilt u meer weten over de verdeling van een erfenis, bezoek dan onze website over de verdeling van een erfenis. Klik dan hier.
Wilt u meer weten over het erfrecht, bezoek dan onze website van ons advocatenkantoor. Klik dan hier.